O nas

Kim jesteśmy?

 

Fundacja LANKA powstała we wrześniu 2019 roku z inicjatywy trzech kobiet: Laury, Anny i Karoliny, reprezentujących trzy sektory gospodarki: samorządowy, pozarządowy oraz biznesowy. Każda z nas miała już duże doświadczenie w podejmowaniu działań wspólnie z różnymi organizacjami pozarządowymi i postanowiłyśmy swoje pomysły zacząć wcielać w życie poprzez własną organizację.

LANKA – nazwa fundacji powstała z pierwszych członów naszych imion, jednak ma również inne znaczenie: w języku fińskim słowo to symbolizuje nić. Nić przewleka, łączy i spaja ze sobą, pozwalając różnym niezależnym częściom funkcjonować jako jedna spójna całość.

To właśnie ze względu na tą symbolikę włączyłyśmy nić w logo Fundacji LANKA, aby pokazać, że zależy nam właśnie na podejmowaniu działań łączących, spajających i tworzących nowe całości.

Fundacja LANKA rozpoczęła w październiku 2021 r. prowadzenie własnego PRZEDSIĘBIORSTWA SPOŁECZNEGO, zatrudniającego osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, swoją działalność koncentrując na branży dobrego jakościowo cateringu okolicznościowego, cateringu dla żłobków i przedszkoli oraz cateringu śniadaniowego, lunchowego i obiadowego, a także usługach profesjonalnego sprzątania i prowadzenia biura księgowo-rachunkowego oraz wsparcia w zarządzaniu i realizacji projektów oferowanego krośnieńskim organizacjom pozarządowym.

 
Nadrzędnym celem Przedsiębiorstwa Społecznego LANKA jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób w trudniejszej sytuacji na rynku pracy oraz świadczenie usług, z których zysk przeznaczany jest w całości na rozwój i wsparcie pracowników, inwestycje w rozwój firmy oraz na działalność społeczną – statutową Fundacji LANKA.
Przedsiębiorstwo społeczne LANKA zarządzane jest w sposób partycypacyjny, co przekłada się na dobrą współpracę, poczucie wspólnego budowania całości tego przedsięwzięcia oraz motywację do osiągania jak najlepszej jakości naszych produktów i usług.
W latach 2022 i 2023 zostaliśmy uhonorowani Znakiem Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 oraz Znakiem Jakości Ekonomii Społecznej, przyznanym przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w kategorii Sukces Rynkowy. W 2023 r. zostaliśmy również laureatem konkursu Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej, otrzymując nagrodę główną od Marszałka Województwa Podkarpackiego.
 
Te i inne nagrody i wyróżnienia potwierdzają, że działamy z odpowiednią misją, a nasze cele są zarówno społeczne, jak i ekonomiczne. Stawiamy na jakość i pracujemy, realizując różnorodne usługi na terenie Krosna i okolic, kierując się mottem "Z miłości do ludzi".
 
 

Cele Fundacji LANKA

 

Stawiając sobie jako priorytet działalność na rzecz mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego, przyjęłyśmy jako główny cel działania Fundacji LANKA wspieranie zrównoważonego, wielokierunkowego rozwoju społecznego, kulturalnego i osobistego członków społeczności lokalnej, działaczy oraz innych organizacji, w tym poprzez dążenie
do ich integracji.

Wśród innych, nie mniej ważnych celów działania Fundacji LANKA znajdują się:

  • wspieranie wszechstronnego rozwoju rodziny poprzez opiekę, edukację, integrację, włączenie społeczne i kulturę,
  • tworzenie i wspieranie programów oraz szkolenie w ramach programów aktywizujących zawodowo i społecznie,
  • rozwój wolontariatu, w szczególności na rzecz osób niepełnosprawnych, samotnych i starszych,
  • wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie przedsiębiorczości społecznej,
  • działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodową osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
  • realizacja zadań publicznych wynikających z art. 4 ust. 1 pkt 1 – 33 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  • wsparcie rozwoju kompetencji członków społeczności lokalnej, działaczy, przedstawicieli organizacji pozarządowych, w tym poprzez szkolenia, animację społeczną, koordynację działań, w tym partnerskich oraz programy szkoleniowe i aktywizujące, mające na celu wzmocnienie organizacji społecznych i obywatelskich.
 

Założycielki Fundacji LANKA:

Laura Starowiejska

 

Przez 14 lat działała w strukturach samorządu terytorialnego miasta Krosna. Pracowała w Urzędzie Miasta Krosna w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia, zajmując się szeroko pojętym wsparciem organizacji pozarządowych, przyznawaniem i rozliczaniem dotacji zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wsparciem osób niepełnosprawnych poprzez dotacje i refundacje ze środków PFRON. W 2013 roku była inicjatorką tworzenia krośnieńskiego Centrum Integracji Społecznej, a w latach 2016-2022 pełniła w nim funkcję Kierownika. Poza realizowaną w jednostce reintegracją społeczną i zawodową osób długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych z terenu miasta Krosna, przez wiele lat współpracowała z organizacjami pozarządowymi z całego regionu, przygotowując partnerskie wnioski projektowe i inicjatywy. Od 2019 r. związana jest ze współtworzoną przez siebie Fundacją Karpacki Klaster Ekonomii Społecznej, zrzeszającą 28 podmiotów ekonomii społecznej. W 2020 r. za całokształt swoich dokonań otrzymała nagrodę „Animator Ekonomii Społecznej” w Województwie Podkarpackim w Konkursie „Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej – edycja 2020”. Kierowane przez nią Centrum Integracji Społecznej w tym samym konkursie uzyskało wyróżnienie jako „Podkarpacki Lider Reintegracji Społecznej”. W Fundacji LANKA pełni funkcję Prezeski, koordynatorki działalności pożytku publicznego oraz menedżerki przedsiębiorstwa społecznego w obszarze usług dla firm: księgowo-rachunkowych, wsparcia w zarządzaniu i projektach oraz profesjonalnego sprzątania.

 

Karolina Wacławik

 

Jest przedstawicielką biznesu i założycielką sieci niepublicznych żłobków i przedszkoli „Mali Odkrywcy”, działających na terenie Krosna już ponad 12 lat. Zakładała je, realizując liczne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej i prowadzi je w ramach własnej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej. Zna od podszewki potrzeby dzieci i ich rodziców, chce swoje wieloletnie doświadczenie i wiedzę przekuć w działanie, które nie tylko będzie komplementarne do świadczonych przez nią usług, ale pomoże także osobom potrzebującym wsparcia w powrocie na otwarty rynek pracy w sposób bezpieczny i dostosowany do ich potrzeb. Przez wiele lat współpracowała z krośnieńskim Centrum Integracji Społecznej w Krośnie, organizując dla uczestników CIS praktyki zawodowe, wspierając ich w nabywaniu kompetencji do pracy z dziećmi i dając im możliwości rozwoju poprzez zatrudnienie wspierane. Za swoje działania została uhonorowana przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krosna nagrodą „Partnera integracji społeczno – zawodowej” w 2018 r. Współpracuje również z instytucjami szkoleniowymi oraz Cechem Rzemiosł Różnych, kształcąc osoby bezrobotne w zawodzie „opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym” i organizując staże zawodowe dla beneficjentów projektów. W Fundacji LANKA pełni funkcję członka Zarządu oraz menedżerki przedsiębiorstwa społecznego w obszarze usług cateringowych, dbając o to, aby odpowiednio organizować tą część działalności i jak najbardziej dostosowywać się do potrzeb różnorodnych klientów.

 

Anna Zielińska

 

Działa głównie w sektorze pozarządowym: jest pomysłodawcą i współtwórcą dwóch organizacji pozarządowych – naszej Fundacji oraz Stowarzyszenia Kogel Mogel z Krosna. Przez lata współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi, realizując aktywizujące zawodowo i społecznie projekty, finansowane ze środków unijnych i państwowych. Zna doskonale sytuację i potrzeby krośnieńskich organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, aktywnie działa na terenie miasta Krosna jako Lokalny Organizator Społecznościowy i jest autorką wielu pomysłów i działań na rzecz mieszkańców, w tym w szczególności dla dzieci. Przygotowywane przez nią wnioski projektowe oraz inicjatywy w Budżecie Obywatelskim miasta Krosna rokrocznie spotykają się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i aprobatą ze strony gminy. Prowadzi również Lokalne Centrum Aktywności w dzielnicy Polanka w Krośnie jako animator Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, organizując liczne wydarzenia i działania o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim. W Fundacji LANKA pełni funkcję członka Zarządu i jest kreatorką różnorodnych pomysłów – zajmuje się przede wszystkim działaniami na rzecz dzieci i młodzieży, przygotowując i koordynując realizowane przez Fundację półkolonie zimowe i letnie.